LD123A223JAB2A
Mfr.Part #
LD123A223JAB2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e0
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
22nF
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
C0G
Weight :
26.988746mg
Width :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Tolerance :
5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
20 Weeks
Multilayer :
yes
Height :
1.27mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
No
Depth :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
25V
Length :
4.5mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
LD123A223JAB2A
22nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
LD123A223JAB2A Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 30ppm/Cel ppm/°C.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
LD123A223JAB2A Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V