LD123A183KAB2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD123A183KAB2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
0.018μF
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Size Code :
Operating Temperature (Max) :
125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Height :
1.27mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Positive Tolerance :
10%
Width :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Negative Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Series :
LD
Reach Compliance Code :
not_compliant
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
20 Weeks
Length :
4.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Multilayer :
yes
Datasheets
LD123A183KAB2A
LD 0.018μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
LD123A183KAB2A Overview
LD123A183KAB2A Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient