LAR2D391MELZ25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LAR2D391MELZ25
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
390µF
Ripple Current :
1.31A
Termination :
Snap in
Leakage Current :
0.83mA
Ripple Current @ Low Frequency :
1.31A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Free :
Lead Free
Length :
25mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.965A @ 50kHz
Feature :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
10mm
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Tan Delta :
0.15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Diameter :
22mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
10.0076mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
LAR
Datasheets
LAR2D391MELZ25
Nichicon LAR2D391MELZ25
LAR 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.31A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In