LAQ2D181MELZ25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LAQ2D181MELZ25
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 200V SNAP
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
840mA @ 10kHz
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Length :
25mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
HTS Code :
Life (Hours) :
2000 hours
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
200V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Tan Delta :
0.2
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Series :
LAQ
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Termination :
Snap in
Leakage Current :
560μA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
180µF
Diameter :
22mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Ripple Current :
700mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2015
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
700mA @ 120Hz
Terminal Pitch :
10mm
Datasheets
LAQ2D181MELZ25
Nichicon LAQ2D181MELZ25
LAQ 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 700mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In