KTA1504-GR-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KTA1504-GR-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 50V 0.15A SOT23
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Number of Elements :
1
Supplier Device Package :
SOT-23
Reach Compliance Code :
Compliant
Collector Current-Max (IC) :
0.15 A
Transistor Element Material :
SILICON
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
200 @ 2mA, 6V
Configuration :
Single
Surface Mount :
yes
Product Category :
Bipolar Transistors - BJT
Mounting Type :
Surface Mount
DC Current Gain-Min (hFE) :
200
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Current - Collector (Ic) (Max) :
150 mA
Brand :
Number of Terminals :
3
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Terminal Position :
Dual
Power Dissipation-Max (Abs) :
0.15 W
Series :
Product Status :
Active
Additional Feature :
LOW NOISE
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
300mV @ 10mA, 100mA
Subcategory :
Transistors
Base Product Number :
KTA1504
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type :
PNP
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
50 V
ECCN Code :
EAR99
Polarity/Channel Type :
PNP
Package Shape :
RECTANGULAR
Package :
Retail Package
Power - Max :
150 mW
Product Type :
BJTs - Bipolar Transistors
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Cut Tape
Collector-Emitter Voltage-Max :
50 V
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA (ICBO)
Frequency - Transition :
80MHz
Datasheets
KTA1504-GR-TP
Micro Commercial Components (MCC) KTA1504-GR-TP
KTA1504-GR-TP Overview
DC current gain in this device equals 200 @ 2mA, 6V, which is the ratio of the base current to the collector current.Saturation of VC means the Ic value is at its maximum, so vce saturation (Max) is 300mV @ 10mA, 100mA.Product comes in SOT-23 supplier package.Maximal collector-emitter voltage can be set at 50 V.A negative maximal voltage - Collector Emitter Breakdown can be observed in the device.
KTA1504-GR-TP Features
the DC current gain for this device is 200 @ 2mA, 6V
the vce saturation(Max) is 300mV @ 10mA, 100mA