KSD2012GTU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KSD2012GTU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
TRANS NPN 60V 3A TO220F-3
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
hFE Min :
100
Transition Frequency :
3MHz
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Width :
2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Current Rating :
3A
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
150°C TJ
Max Collector Current :
3A
Number of Pins :
3
Weight :
2.27g
Radiation Hardening :
No
Transistor Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
25W
Pbfree Code :
yes
Transistor Type :
NPN
Collector Emitter Saturation Voltage :
400mV
Number of Terminations :
3
Gain Bandwidth Product :
3MHz
Polarity/Channel Type :
NPN
Transistor Application :
AMPLIFIER
Packaging :
Tube
Current - Collector Cutoff (Max) :
100μA ICBO
Power Dissipation :
25W
Published :
2000
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
60V
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
1V @ 200mA, 2A
Voltage - Rated DC :
60V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
60V
Mount :
Through Hole
Collector Base Voltage (VCBO) :
60V
Emitter Base Voltage (VEBO) :
7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
150 @ 500mA 5V
Height :
15.87mm
Length :
10.16mm
Frequency :
3MHz
Factory Lead Time :
14 Weeks
Element Configuration :
Single
Datasheets
KSD2012GTU
onsemi KSD2012GTU
NPN 150°C TJ 100μA ICBO 1 Elements 3 Terminations SILICON NPN TO-220-3 Full Pack Tube Through Hole
KSD2012GTU Overview
The DC current gain is the ratio of the base current to the collector current βdc = Ic/Ib and the DC current gain for this device is 150 @ 500mA 5V.With a collector emitter saturation voltage of 400mV, it offers maximum design flexibility.Vce saturation means Ic is at its maximum value(saturated), and the vce saturation(Max) is 1V @ 200mA, 2A.If the emitter base voltage is kept at 7V, a high level of efficiency can be achieved.In definition, current rating refers to the maximum current a fuse can carry for an indefinite period without deteriorating too much, and the current rating of this device is 3A.A transition frequency of 3MHz is present in the part.Collector current can be as low as 3A volts at its maximum.
KSD2012GTU Features
the DC current gain for this device is 150 @ 500mA 5V
a collector emitter saturation voltage of 400mV
the vce saturation(Max) is 1V @ 200mA, 2A
the emitter base voltage is kept at 7V
the current rating of this device is 3A
a transition frequency of 3MHz