KR355TD72W105MH01K
Mfr.Part #
KR355TD72W105MH01K
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 450V X7T 2220
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
289.987272mg
Tolerance :
±20%
Composition :
Ceramic
Capacitance :
1μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
450V
Termination :
Metal
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
4.8mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.189 4.80mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Thickness :
4.8006mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient :
X7T
ECCN Code :
EAR99
Series :
KR3
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Murata Electronics KR355TD72W105MH01K
KR3 1μF Ceramic Capacitor ±20% X7T 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
KR355TD72W105MH01K Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7T.Powered by voltage of 450V, it can be operated with a voltage of rated DC.
KR355TD72W105MH01K Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7T being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 450V