KR355LD72J104KH01K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KR355LD72J104KH01K
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 630V X7T 2220
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
2.794mm
Temperature Coefficient :
X7T
Voltage - Rated DC :
630V
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
0.1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
KR3
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Weight :
289.987272mg
Murata Electronics KR355LD72J104KH01K
KR3 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7T 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
KR355LD72J104KH01K Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.This coefficient equals X7T indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 630V allows it to function.
KR355LD72J104KH01K Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7T being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V