KMPC860DECZQ50D4
Mfr.Part #
KMPC860DECZQ50D4
Package / Case
357-BBGA
Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
Voltage - I/O :
3.3V
Base Part Number :
MPC860
Speed :
50MHz
Ethernet :
10Mbps (2)
Operating Temperature :
-40°C~95°C TA
Additional Interfaces :
I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Package / Case :
357-BBGA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
KMPC860DECZQ50D4
NXP Semiconductors KMPC860DECZQ50D4
Microprocessor MPC8xx Series MPC860 357-BBGA
KMPC860DECZQ50D4 Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 357-BBGA. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around -40°C~95°C TA should be understood. This is part of the MPC8xx series. There are DRAM RAM controllers on this CPU. This microprocessor features I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 3.3V. Using MPC860 will help you find variants of the cpu microprocessor.