KMPC852TVR100A
Mfr.Part #
KMPC852TVR100A
Package / Case
256-BBGA
Description
IC MPU MPC8XX 100MHZ 256BGA
Package / Case :
256-BBGA
Additional Interfaces :
HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART
RAM Controllers :
DRAM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Base Part Number :
MPC852
Core Processor :
MPC8xx
Speed :
100MHz
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
Series :
MPC8xx
Voltage - I/O :
3.3V
Published :
Supplier Device Package :
256-PBGA (23x23)
Ethernet :
10Mbps (1)
Datasheets
KMPC852TVR100A
NXP Semiconductors KMPC852TVR100A
MPC8xx Microprocessor MPC8xx Series MPC852 256-BBGA
KMPC852TVR100A Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 256-BBGA. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around 0°C~95°C TA. The cpu microprocessor belongs to the MPC8xx series. The CPU is cored with a MPC8xx processor. The CPU uses DRAM RAM controllers. This microprocessor features interfaces HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART. In this CPU, I/O is set to 3.3V. The microprocessor can be searched for with MPC852 if you are looking for variants. Suppliers offer a package of 256-PBGA (23x23).