KHD250E107M80A0B00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KHD250E107M80A0B00
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100UF 25V Y5U RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
SMPS Filtering
Lead Pitch :
10.0076mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Series :
THD
Capacitance :
100μF
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated :
25V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Style :
Straight
Temperature Coefficient :
Y5U E
Size / Dimension :
0.531Lx0.217W 13.50mmx5.50mm
United Chemi-Con KHD250E107M80A0B00
THD 100μF 25V Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.531Lx0.217W 13.50mmx5.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
KHD250E107M80A0B00 Overview
Programs on this device are of 0.531Lx0.217W 13.50mmx5.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with Y5U E being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
KHD250E107M80A0B00 Features
a size/dimension of 0.531Lx0.217W 13.50mmx5.50mm