JCC30HETS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JCC30HETS
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.100
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Edgeboard Connectors
Flange Feature :
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125 (3.18mm) Dia
Termination :
Solder
Contact Type :
Cantilever
Number of Conductors :
ONE
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Packaging :
Tray
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Read Out :
Single
JESD-609 Code :
e3
Number of Rows :
1
Total Number of Contacts :
60
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Length - Termination :
0.2 inch
Factory Lead Time :
3 Weeks
Pitch :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
30
Body Length or Diameter :
3.875 inch
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Mounting Option 1 :
LOCKING
Reliability :
COMMERCIAL
Rated Current (Signal) :
3A
Reference Standard :
UL
Material - Insulation :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Body Breadth :
0.33 inch