JANTX2N5237
Mfr.Part #
JANTX2N5237
Package / Case
TO-205AA, TO-5-3 Metal Can
Description
TRANS NPN 120V 10A TO5
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Transistor Type :
NPN
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Turn Off Time-Max (toff) :
2000ns
Max Power Dissipation :
1W
Turn On Time-Max (ton) :
550ns
Package / Case :
TO-205AA, TO-5-3 Metal Can
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
3
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
Wire
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-19500/394
Transistor Application :
SWITCHING
Case Connection :
COLLECTOR
Current - Collector Cutoff (Max) :
10μA
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Pin Count :
3
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
40 @ 5A 5V
Packaging :
Bulk
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
2.5V @ 1A, 10A
Qualification Status :
Qualified
Operating Temperature :
-65°C~200°C TJ
Configuration :
Single
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Position :
BOTTOM
Polarity/Channel Type :
NPN
Number of Elements :
1
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
120V
Power Dissipation :
1W
Max Collector Current :
10A
Emitter Base Voltage (VEBO) :
10V
Number of Terminations :
Collector Base Voltage (VCBO) :
150V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Transition Frequency :
50MHz
Datasheets
JANTX2N5237
Microchip Technology JANTX2N5237
JANTX2N5237 Overview
DC current gain' is equal to the ratio of the collector current to the base current, something like Ic/Ib, and this device has 40 @ 5A 5V DC current gain.VCE saturation indicates Ic is at maximum level (saturated), whereas vce saturation (Max) indicates there is no saturation.Keeping the emitter base voltage at 10V can result in a high level of efficiency.There is a transition frequency of 50MHz in the part.When collector current reaches its maximum, it can reach 10A volts.
JANTX2N5237 Features
the DC current gain for this device is 40 @ 5A 5V
the vce saturation(Max) is 2.5V @ 1A, 10A
the emitter base voltage is kept at 10V
a transition frequency of 50MHz