IXFB110N60P3
Mfr.Part #
IXFB110N60P3
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Description
MOSFET N-CH 600V 110A PLUS264
FET Feature :
Length :
20.29mm
Mounting Type :
Through Hole
Mounting Style :
Through Hole
Width :
5.31mm
Configuration :
Single
Case Connection :
DRAIN
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 8mA
Maximum Operating Temperature :
+150 °C
Factory Lead Time :
26 Weeks
Height :
26.59mm
ECCN Code :
EAR99
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Packaging :
Tube
Power Dissipation :
1.89kW
Channel Mode :
Enhancement
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain-source On Resistance-Max :
0.056Ohm
Pin Count :
3
Lead Free :
Lead Free
Package :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Product Number :
IXFB110
IXYS
REACH SVHC :
No SVHC
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
245nC @ 10V
Number of Elements :
1
Transistor Application :
SWITCHING
Published :
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Turn On Delay Time :
63 ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
275A
Tradename :
HiPerFET
Element Configuration :
Single
Turn-Off Delay Time :
77 ns
Series :
HiPerFET™, Polar3™
Channel Type :
N
Supplier Device Package :
PLUS264™
Rise Time :
19ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
56m Ω @ 55A, 10V
Minimum Operating Temperature :
-55 °C
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
18000pF @ 25V
Product Category :
MOSFET
Transistor Element Material :
SILICON
Number of Channels :
1 Channel
Number of Elements per Chip :
1
Package / Case :
TO-264-3, TO-264AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
110A Tc
RoHS :
Details
Package Type :
PLUS264
Avalanche Energy Rating (Eas) :
3000 mJ
Power Dissipation (Max) :
1890W (Tc)
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Mount :
Vgs (Max) :
±30V
Power Dissipation-Max :
1890W Tc
Number of Terminations :
3
Product Status :
Active
Qualification Status :
Not Qualified
Transistor Type :
1 N-Channel
Continuous Drain Current (ID) :
110A
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Fall Time (Typ) :
11 ns
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Threshold Voltage :
5V
Number of Pins :
264
Datasheets
IXFB110N60P3
Littelfuse IXFB110N60P3
N-Channel Tube 56m Ω @ 55A, 10V ±30V 18000pF @ 25V 245nC @ 10V 600V TO-264-3, TO-264AA
IXFB110N60P3 Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 3000 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 18000pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 110A.With a drain-source breakdown voltage of 600V and a drain-source current flow rate of 1, this device has a drain-source breakdown voltage of 600V.The turn-off delay time is the amount of time it takes to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin, and it is 77 ns.Peak drain current for this device is 275A, which is its maximum pulsed drain current.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 63 ns.Single MOSFETs transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of a FET transistor that is called the gate-source voltage, VGS.5V is the threshold voltage at which an electrical device activates any of its operations.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 600V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
IXFB110N60P3 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 3000 mJ
a continuous drain current (ID) of 110A
a drain-to-source breakdown voltage of 600V voltage
the turn-off delay time is 77 ns
based on its rated peak drain current 275A.
a threshold voltage of 5V
a 600V drain to source voltage (Vdss)