IS42VS16100C1-10TL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IS42VS16100C1-10TL
Manufacturer
Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI)
Package / Case
50-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DRAM 16MBIT PAR 50TSOP II
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Height Seated (Max) :
1.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Sequential Burst Length :
1248FP
Surface Mount :
yes
Power Supplies :
1.8V
Supply Voltage :
1.8V
Additional Feature :
AUTO/SELF REFRESH
Access Time :
7ns
Organization :
1MX16
Packaging :
Tray
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Bus Width :
16b
Memory Format :
DRAM
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
Refresh Cycles :
Interleaved Burst Length :
Length :
20.95mm
Memory Type :
Volatile
Terminal Pitch :
0.8mm
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
Output Characteristics :
3-STATE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
50
Memory Interface :
Parallel
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Number of Functions :
1
Pin Count :
50
Clock Frequency :
100MHz
Supply Current-Max :
0.05mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
Memory Size :
16Mb 1M x 16
HTS Code :
Voltage - Supply :
1.7V~1.9V
Number of Ports :
1
I/O Type :
COMMON
Standby Current-Max :
0.0003A
Package / Case :
50-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Memory Width :
16
Introducing Memory Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI) IS42VS16100C1-10TL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Pins:50, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:50, Package / Case:50-TSOP (0.400, 10.16mm Width), IS42VS16100C1-10TL pinout, IS42VS16100C1-10TL datasheet PDF, IS42VS16100C1-10TL amp .Beyond Memory Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI) IS42VS16100C1-10TL ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI) IS42VS16100C1-10TL
Memory Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI) IS42VS16100C1-10TL Overview
IS42VS16100C1-10TL Features
  • 16Mbit memory capacity
  • Parallel interface for straightforward integration
  • Operating voltage of 3.3V, suitable for low power applications