IRKH105/06A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRKH105/06A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
ADD-A-PAK (3 + 2)
Datasheet
Download
Description
SCR DBL LOSCR 600V 105A ADDAPAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Pin Count :
5
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V
On-State Current-Max :
105000A
Reach Compliance Code :
Unknown
Repetitive Peak Reverse Voltage :
600V
Qualification Status :
Not Qualified
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1870 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
JESD-30 Code :
R-XUFM-X5
Packaging :
Bulk
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Holding Current-Max :
200mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
105A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Trigger Device Type :
SCR
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Base Part Number :
KH105
Number of Terminations :
5
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1785A 1870A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Terminal Position :
UPPER
Package / Case :
ADD-A-PAK (3 + 2)
Voltage - Off State :
600V
Published :
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
235A
Additional Feature :
UL APPROVED
JEDEC-95 Code :
TO-240AA
Case Connection :
Isolated
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Desc. of Quick-Connects :
G-K
Number of Elements :
1
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Leakage Current (Max) :
20mA