IRFS17N20D
Mfr.Part #
IRFS17N20D
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
MOSFET N-CH 200V 16A D2PAK
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Vgs (Max) :
±30V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
240 mJ
Terminal Form :
Gull wing
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 250µA
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
64A
Mounting Type :
Surface Mount
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
50nC @ 10V
Drain-source On Resistance-Max :
0.17Ohm
Series :
HEXFET®
Number of Terminations :
2
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Position :
Single
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Published :
Transistor Element Material :
SILICON
DS Breakdown Voltage-Min :
200V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
16A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
16A Tc
Power Dissipation-Max :
3.8W Ta 140W Tc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Case Connection :
DRAIN
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1100pF @ 25V
ECCN Code :
EAR99
Transistor Application :
SWITCHING
Package / Case :
Surface Mount :
yes
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
170m Ω @ 9.8A, 10V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Datasheets
IRFS17N20D
Infineon Technologies IRFS17N20D
N-Channel Tube 170m Ω @ 9.8A, 10V ±30V 1100pF @ 25V 50nC @ 10V 200V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IRFS17N20D Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 240 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 1100pF @ 25V.16A is the drain current of this device, which is the maximum continuous current transistor can carry.Peak drain current for this device is 64A, which is its maximum pulsed drain current.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 200V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 200V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
IRFS17N20D Features
the avalanche energy rating (Eas) is 240 mJ
based on its rated peak drain current 64A.
a 200V drain to source voltage (Vdss)