IR2102STR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IR2102STR
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Gate Drivers
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
600V
Number of Drivers :
2
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Number of Functions :
1
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Voltage - Supply :
10V~20V
High Side Driver :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
4.9mm
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Current - Peak Output (Source, Sink) :
210mA 360mA
Number of Terminations :
8
Gate Type :
IGBT, N-Channel MOSFET
Logic Voltage - VIL, VIH :
0.8V 3V
Mounting Type :
Surface Mount
Channel Type :
Independent
Input Type :
Inverting
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Height Seated (Max) :
1.75mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage :
15V
ECCN Code :
EAR99
Power Supplies :
15V
Width :
3.9mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Output Peak Current Limit-Nom :
0.36A
Base Part Number :
IR2102S
Qualification Status :
Not Qualified
Driven Configuration :
Half-Bridge
Rise / Fall Time (Typ) :
100ns 50ns
Datasheets
IR2102STR
Introducing Gate Drivers Infineon Technologies IR2102STR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:IR2102S, IR2102STR pinout, IR2102STR datasheet PDF, IR2102STR amp .Beyond Gate Drivers Infineon Technologies IR2102STR ,we also offer FAN3180TSX, DGD2104MS8-13, IRS2005STRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Infineon Technologies IR2102STR
Gate Drivers Infineon Technologies IR2102STR Overview
IR2102STR Features
The IR2102STR gate driver by Infineon Technologies incorporates several key features that make it highly suitable for a variety of applications. These include a high-side and low-side driver configuration with independent inputs, matched propagation delays for both channels, and under-voltage lockout for both high-side and low-side channels. Its robust output drivers are capable of handling up to 500 mA / 500 mA, making it versatile in managing different power levels efficiently.