IPT65R033G7XTMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPT65R033G7XTMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
8-PowerSFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 69A 8HSOF
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Power Dissipation-Max :
391W Tc
Turn On Delay Time :
20 ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
69A Tc
Turn-Off Delay Time :
85 ns
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Manufacturer Package Identifier :
PG-HSOF-8
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5000pF @ 400V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1.44mA
Height :
2.4mm
JESD-609 Code :
e3
Continuous Drain Current (ID) :
69A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
33m Ω @ 28.9A, 10V
ECCN Code :
EAR99
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
110nC @ 10V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
8-PowerSFN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Power Dissipation :
391W
FET Type :
N-Channel
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Channels :
1
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
CoolMOS™ C7
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Vgs (Max) :
±20V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Drain to Source Breakdown Voltage :
650V
Datasheets
IPT65R033G7XTMA1
Infineon Technologies IPT65R033G7XTMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 33m Ω @ 28.9A, 10V ±20V 5000pF @ 400V 110nC @ 10V 8-PowerSFN
IPT65R033G7XTMA1 Description
IPT65R033G7XTMA1 is a type of CoolMOS?C7 Gold series(G7) power transistor provided by Infineon Technologies based on the C7 GOLD CoolMOS? technology. It is characterized by 4-pin Kelvin Source capability and the improved thermal properties of the TOLL package, which makes it able to provide a possible SMD solution for high-current topologies such as PFC up to 3kW.