IPT60R075CFD7XTMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPT60R075CFD7XTMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
8-PowerSFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 33A 8HSOF
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Packaging :
MouseReel
FET Feature :
Subcategory :
MOSFETs
Power Dissipation (Max) :
188W (Tc)
Package :
Digi-Reel?
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Infineon
Product Type :
MOSFET
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
51 nC @ 10 V
Supplier Device Package :
PG-HSOF-8-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
75mOhm @ 11.4A, 10V
Package / Case :
8-PowerSFN
Base Product Number :
IPT60R075
Brand :
Power Dissipation :
186
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Continuous Drain Current Id :
33
Product Status :
Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
33A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600 V
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Category :
MOSFET
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2103 pF @ 400 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 570μA
FET Type :
N-Channel
Series :
CoolMOS? CFD7
Transistor Polarity :
N-Channel
Number of Channels :
1 Channel
RoHS :
Details
Channel Mode :
Enhancement
Infineon Technologies IPT60R075CFD7XTMA1
N-Channel MouseReel 75mOhm @ 11.4A, 10V ±20V 2103 pF @ 400 V 51 nC @ 10 V 600 V 8-PowerSFN
IPT60R075CFD7XTMA1 Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 2103 pF @ 400 V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 600 V.
IPT60R075CFD7XTMA1 Features
a 600 V drain to source voltage (Vdss)