IPDD60R105CFD7XTMA1
Mfr.Part #
IPDD60R105CFD7XTMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
10-PowerSOP Module
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 31A HDSOP-10
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
31A (Tc)
Supplier Device Package :
PG-HDSOP-10-1
Base Product Number :
IPDD60
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 390μA
Continuous Drain Current Id :
31A
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
FET Feature :
Subcategory :
MOSFETs
Transistor Polarity :
N-Channel
Product Type :
MOSFET
FET Type :
N-Channel
Channel Mode :
Enhancement
Packaging :
Cut Tape
Power Dissipation :
198W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Details
Package / Case :
10-PowerSOP Module
Number of Channels :
1 Channel
Package :
Digi-Reel?
Channel Type :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1504 pF @ 400 V
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Qualification :
Series :
CoolMOS? CFD7
Mounting Style :
SMD/SMT
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
105mOhm @ 7.8A, 10V
Vgs (Max) :
±20V
Product Category :
MOSFET
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
36 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600 V
Product Status :
Active
Power Dissipation (Max) :
198W (Tc)
Infineon
Infineon Technologies IPDD60R105CFD7XTMA1
N-Channel Cut Tape 105mOhm @ 7.8A, 10V ±20V 1504 pF @ 400 V 36 nC @ 10 V 600 V 10-PowerSOP Module
IPDD60R105CFD7XTMA1 Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 1504 pF @ 400 V maximal input capacitance.To operate this transistor, you will need a 600 V drain to source voltage (Vdss).
IPDD60R105CFD7XTMA1 Features
a 600 V drain to source voltage (Vdss)