IPD50R950CEAUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPD50R950CEAUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-252-3
Datasheet
Download
Description
CONSUMER
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Height :
2.41mm
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Avalanche Energy Rating (Eas) :
68 mJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Continuous Drain Current (ID) :
4.3A
Turn-Off Delay Time :
25 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Rise Time :
4.9ns
Length :
6.73mm
Mount :
Surface Mount
Transistor Application :
SWITCHING
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
TO-252-3
Min Operating Temperature :
-55°C
Turn On Delay Time :
7 ns
Input Capacitance :
231pF
Max Power Dissipation :
34W
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Terminal Form :
Gull wing
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Halogen Free :
Halogen Free
Drain to Source Resistance :
950mOhm
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Power Dissipation :
34W
ECCN Code :
EAR99
Rds On Max :
950 mΩ
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Contains Lead, Lead Free
Width :
6.22mm
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Max Dual Supply Voltage :
500V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
12.8A
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Fall Time (Typ) :
19.5 ns
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
3
Datasheets
IPD50R950CEAUMA1
Infineon Technologies IPD50R950CEAUMA1
Tape & Reel (TR) 500V TO-252-3
IPD50R950CEAUMA1 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 68 mJ.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.This device has 500V drain-to-source breakdown voltage, where VDS corresponds to the ID at which a specified value of ID flows and VGS equals 500V.As a result of its turn-off delay time, which is 25 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.There is a peak drain current of 12.8A, its maximum pulsed drain current.In a MOSFET, Drain to Source Resistance is the resistance between the drain and the source when gate-to-source voltage (VGS) is applied to bias it into the on state; in this device, this resistance is 950mOhm.Input capacitance charge delays drain current conduction until the time it takes to charge input capacitance reaches 7 ns.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 20VV.The maximum dual supply voltage can be supported by 500V.The transistor must receive a 500V drain to source voltage (Vdss) in order to function.
IPD50R950CEAUMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 68 mJ
a continuous drain current (ID) of 4.3A
a drain-to-source breakdown voltage of 500V voltage
the turn-off delay time is 25 ns
based on its rated peak drain current 12.8A.
single MOSFETs transistor is 950mOhm
a 500V drain to source voltage (Vdss)