IPB70N04S406
Mfr.Part #
IPB70N04S406
Package / Case
PG-TO263-3
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Stock
5
In Stock :
5
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Turn-Off Delay Time :
7 ns
Configuration :
Single
Halogen Free :
Halogen Free
Transistor Type :
1 N-Channel
FET Type :
N Channel
Power Dissipation :
58 W
Mount :
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Transistor Polarity :
N-Channel
Height :
4.4 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Category :
MOSFET
Width :
9.25 mm
Rise Time :
10 ns
Max Dual Supply Voltage :
40 V
Channel Mode :
Enhancement
Package Quantity :
1000
Infineon
Max Operating Temperature :
175 °C
Length :
10 mm
Technology :
Si
Continuous Drain Current (Id) @ 25°C :
70A Tc
Continuous Drain Current (ID) :
70 A
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Rds On Max :
6.2 mΩ
Number of Pins :
3
Brand :
Package / Case :
PG-TO263-3
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 26uA
Number of Channels :
1 Channel
Max Power Dissipation :
58 W
Turn-On Delay Time :
8 ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20 V
Min Operating Temperature :
-55 °C
Product Type :
MOSFET
Power Dissipation-Max (Ta=25°C) :
58W Tc
Lead Free :
Contains Lead
Tradename :
OptiMOS
Series :
OptiMOS-T2
Qualification :
AEC-Q101
RoHS :
Compliant
Subcategory :
MOSFETs
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6.5mΩ@ 70A,10V
Input Capacitance :
2.55 nF