IPB50R199CPATMA1
Mfr.Part #
IPB50R199CPATMA1
Description
MOSFET N-CH 550V 17A TO263-3
Stock
28
In Stock :
28
Published :
2008
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
3
Transistor Application :
SWITCHING
Max Dual Supply Voltage :
500V
Series :
CoolMOS™
Power Dissipation-Max :
139W Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
550V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 660µA
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Fall Time (Typ) :
10 ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Lead Free :
Contains Lead
ROHS3 Compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
17A Tc
Turn On Delay Time :
35 ns
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
40A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
45nC @ 10V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Vgs (Max) :
±20V
Pin Count :
4
1 (Unlimited)
Halogen Free :
Halogen Free
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1800pF @ 100V
Mount :
Surface Mount
Continuous Drain Current (ID) :
17A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
199m Ω @ 9.9A, 10V
Power Dissipation :
139W
Package / Case :
Turn-Off Delay Time :
80 ns
Rise Time :
14ns
Pbfree Code :
No
Terminal Position :
Single
Radiation Hardening :
No
Datasheets
IPB50R199CPATMA1
Infineon Technologies IPB50R199CPATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 199m Ω @ 9.9A, 10V ±20V 1800pF @ 100V 45nC @ 10V 550V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IPB50R199CPATMA1 Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 1800pF @ 100V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 17A amps.It is [80 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.As far as peak drain current is concerned, its maximum pulsed current is 40A.A turn-on delay time of 35 ns indicates the time it takes for the input capacitance of the device to charge before drain current conduction starts.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.As it is powered by 500V, it can support the maximum dual supply voltage.To operate this transistor, you will need a 550V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
IPB50R199CPATMA1 Features
a continuous drain current (ID) of 17A
the turn-off delay time is 80 ns
based on its rated peak drain current 40A.
a 550V drain to source voltage (Vdss)