IPB160N04S2L03ATMA1
Mfr.Part #
IPB160N04S2L03ATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 160A TO263-7
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
160A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
230nC @ 5V
Number of Terminations :
6
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain-source On Resistance-Max :
0.0037Ohm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.7m Ω @ 80A, 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
640A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Terminal Form :
Gull wing
Additional Feature :
ULTRA-LOW RESISTANCE
Transistor Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Vgs (Max) :
±20V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G6
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Number of Elements :
1
Series :
OptiMOS™
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6000pF @ 15V
Reference Standard :
AEC-Q101
Published :
Terminal Position :
Single
Case Connection :
DRAIN
Avalanche Energy Rating (Eas) :
810 mJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
160A Tc
FET Type :
N-Channel
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
DS Breakdown Voltage-Min :
40V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Infineon Technologies IPB160N04S2L03ATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 2.7m Ω @ 80A, 10V ±20V 6000pF @ 15V 230nC @ 5V 40V TO-263-7, D2Pak (6 Leads + Tab)
IPB160N04S2L03ATMA1 Overview
In this case, the MOSFET is susceptible to avalanche breakdown, applied energy is termed avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) for the MOSFET is 810 mJ.As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 6000pF @ 15V.The drain current is the maximum continuous current this device can conduct, which is 160A.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 640A.A normal operation of the DS requires keeping the breakdown voltage above 40V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 40V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 4.5V 10V volts (4.5V 10V).
IPB160N04S2L03ATMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 810 mJ
based on its rated peak drain current 640A.
a 40V drain to source voltage (Vdss)