IPB073N15N5ATMA1
Mfr.Part #
IPB073N15N5ATMA1
Description
TRENCH >=100V
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
114A Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
7.3m Ω @ 57A, 10V
SILICON
Reach Compliance Code :
not_compliant
Vgs (Max) :
±20V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
8V 10V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4700pF @ 75V
ECCN Code :
EAR99
DS Breakdown Voltage-Min :
150V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
61nC @ 10V
Power Dissipation-Max :
214W Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Transistor Application :
SWITCHING
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.6V @ 160μA
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
456A
Drain-source On Resistance-Max :
0.0073Ohm
Series :
OptiMOS™-5
Surface Mount :
yes
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
114A
Avalanche Energy Rating (Eas) :
130 mJ
Datasheets
IPB073N15N5ATMA1
Infineon Technologies IPB073N15N5ATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 7.3m Ω @ 57A, 10V ±20V 4700pF @ 75V 61nC @ 10V 150V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IPB073N15N5ATMA1 Description
IPB073N15N5ATMA1 is a 150V OptiMOS? 5 Power-Transistor. The IPB073N15N5ATMA1 is particularly suitable for low voltage drives such as forklifts and e-scooter, as well as telecom and solar applications. The product offers a breakthrough reduction in R DS(on) (up to 25% compared to the next best alternative in SuperSO8) and Q rr without compromising FOM gd and FOM OSS, effectively reducing design effort whilst optimizing system efficiency. Furthermore, the ultra-low reverse recovery charge (Q rr = 26 nC in SuperSO8) increases commutation ruggedness.