IPB048N15N5LFATMA1
Mfr.Part #
IPB048N15N5LFATMA1
Description
MOSFET N-CH 150V 120A D2PAK
Stock
569
In Stock :
569
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DS Breakdown Voltage-Min :
150V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Power Dissipation-Max :
313W Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
380pF @ 75V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120A
Single
Feedback Cap-Max (Crss) :
23 pF
Factory Lead Time :
13 Weeks
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
480A
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
120A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Series :
OptiMOS™-5
JESD-609 Code :
e3
Avalanche Energy Rating (Eas) :
30 mJ
Surface Mount :
yes
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
84nC @ 10V
Number of Elements :
1
Drain-source On Resistance-Max :
0.0048Ohm
Published :
2013
Reach Compliance Code :
not_compliant
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.8m Ω @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.9V @ 255μA
Vgs (Max) :
±20V
ENHANCEMENT MODE
Infineon Technologies IPB048N15N5LFATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 4.8m Ω @ 100A, 10V ±20V 380pF @ 75V 84nC @ 10V 150V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IPB048N15N5LFATMA1 Description
IPB048N15N5LFATMA1 is an N-channel Power MOSFET transistor from the manufacturer Infineon Technologies with a voltage of 150V. The operating temperature of IPB048N15N5LFATMA1 is -55??C~150??C TJ and its maximum power dissipation is 313W Tc. IPB048N15N5LFATMA1 has 2 pins and it is available in Tape & Reel (TR) packaging way.
IPB048N15N5LFATMA1 Features
  • Ideal for hot-swap and e-fuse applications
  • Very low on-resistance RDS(on)
  • Wide safe operating area SOA
  • N-channel,normal level
  • 100% avalanche tested