IPA65R310CFDXKSA2
Mfr.Part #
IPA65R310CFDXKSA2
Description
MOSFET N-CH 650V 11.4A TO220
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1100pF @ 100V
Power Dissipation-Max :
32W Tc
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
41nC @ 10V
Vgs (Max) :
±20V
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
310m Ω @ 4.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 400μA
Series :
CoolMOS™ CFD2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
11.4A Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
IPA65R310CFDXKSA2
Infineon Technologies IPA65R310CFDXKSA2
N-Channel 310m Ω @ 4.4A, 10V ±20V 1100pF @ 100V 41nC @ 10V 650V TO-220-3 Full Pack
IPA65R310CFDXKSA2 Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 1100pF @ 100V maximal input capacitance.To operate this transistor, you will need a 650V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
IPA65R310CFDXKSA2 Features
a 650V drain to source voltage (Vdss)