IPA60R120C7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPA60R120C7
Manufacturer
Rochester Electronics
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
IPA60R120 - 11A, 600V, 0.12OHM,
Stock
270
In Stock :
270
Manufacturer :
Rochester Electronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Mount :
Through Hole
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Avalanche Energy Rating (Eas) :
78 mJ
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
3
Series :
CoolMOS™ C7
Number of Elements :
1
Drain-source On Resistance-Max :
0.12Ohm
Halogen Free :
Halogen Free
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
34nC @ 10V
Published :
2008
Continuous Drain Current (ID) :
11A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1500pF @ 400V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
120m Ω @ 7.8A, 10V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Dual Supply Voltage :
600V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Case Connection :
Isolated
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
66A
FET Type :
N-Channel
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Terminal Position :
Single
Transistor Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Vgs (Max) :
±20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
11A Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation-Max :
32W Tc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 390μA
Transistor Application :
SWITCHING
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Datasheets
IPA60R120C7
N-Channel Tube 120m Ω @ 7.8A, 10V ±20V 1500pF @ 400V 34nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
IPA60R120C7XKSA1 Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 78 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 1500pF @ 400V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 11A continuous drain current (ID).Peak drain current is 66A, which is the maximum pulsed drain current.In addition to 600V, it supports dual voltages up to the maximum.Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
IPA60R120C7XKSA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 78 mJ
a continuous drain current (ID) of 11A
based on its rated peak drain current 66A.