IPA60R299CPXKSA1
Mfr.Part #
IPA60R299CPXKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 11A TO220-FP
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
JESD-609 Code :
e3
Published :
Series :
CoolMOS™
DS Breakdown Voltage-Min :
600V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 440µA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1100pF @ 100V
Number of Elements :
1
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
11A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tube
Surface Mount :
No
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
299m Ω @ 6.6A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
29nC @ 10V
Transistor Application :
SWITCHING
Drain-source On Resistance-Max :
0.299Ohm
Case Connection :
Isolated
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Terminal Position :
Single
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
11A Tc
Vgs (Max) :
±20V
Transistor Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
3
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Pin Count :
3
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
FET Type :
N-Channel
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Qualification Status :
Not Qualified
Power Dissipation-Max :
33W Tc
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
34A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Avalanche Energy Rating (Eas) :
290 mJ
Datasheets
IPA60R299CPXKSA1
Infineon Technologies IPA60R299CPXKSA1
N-Channel Tube 299m Ω @ 6.6A, 10V ±20V 1100pF @ 100V 29nC @ 10V 600V TO-220-3 Full Pack
IPA60R299CPXKSA1 Overview
This type of breakdown is known as "avalanche breakdown", and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 290 mJ.The maximum input capacitance of this device is 1100pF @ 100V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.As shown in the table below, the drain current of this device is 11A.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 34A.To maintain normal operation, it's recommended that the DS breakdown voltage be kept above 600V.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 600V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
IPA60R299CPXKSA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 290 mJ
based on its rated peak drain current 34A.
a 600V drain to source voltage (Vdss)