INA300AIDGST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
INA300AIDGST
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC COMPARATOR BIDIR 10VSSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Current Regulation/Management
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage :
3.3V
Base Part Number :
INA300
Terminal Pitch :
0.5mm
Output Type :
OPEN-DRAIN
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Length :
3mm
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
10
Sensing Method :
High/Low-Side
Height :
1.07mm
Surface Mount :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Number of Terminations :
10
Voltage - Input :
2.7V~5.5V
Width :
3mm
Packing Method :
TR
Number of Channels :
1
Factory Lead Time :
6 Weeks
Common Mode Voltage-Max :
36V
Thickness :
1.02mm
Input Offset Voltage-Max :
650μV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Common-mode Reject Ratio-Min :
96 dB
Function :
Current Sense
Response Time :
100000 ns
Package / Case :
Supply Voltage Limit-Max :
6V
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Amplifier Type :
Comparator
Datasheets
INA300AIDGST
Introducing Current Regulation/Management Texas Instruments INA300AIDGST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:INA300, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Pins:10, Number of Terminations:10, Number of Channels:1, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Mounting Type:Surface Mount, INA300AIDGST pinout, INA300AIDGST datasheet PDF, INA300AIDGST amp .Beyond Current Regulation/Management Texas Instruments INA300AIDGST ,we also offer TCKE800NA,RF, TPS25200DRVT, ZXCT1084E5TA, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.