IA08BSF10NOHT-K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IA08BSF10NOHT-K
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package / Case
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 1MM CYLIND
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Series :
IA
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M8
Sensing Distance :
0.039 (1mm)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Operating Temperature :
-25°C~120°C
Indicator :
No Indicator
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Cable Leads
Ingress Protection :
IP67, NEMA 1,3,4,6,13
Voltage - Supply :
10V~30V
Output Type :
NPN-NO, 3-Wire
Sensor Type :
Inductive
Material - Body :
Stainless Steel
Response Frequency :
2kHz
Shielding :
Unshielded
Datasheets
IA08BSF10NOHT-K
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M8 IA Series Stainless Steel Cable Leads Cylinder, Threaded - M8
IA08BSF10NOHT-K Overview
IA08BSF10NOHT-K Features
IA Series
Operating Temperature: -25°C~120°C
Sensing Distance: 0.039 (1mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 2kHz