IA08BLF15PO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IA08BLF15PO
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package / Case
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 1.5MM CYL
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Sensor Type :
Inductive
Length :
45mm
Series :
IA
Housing Material :
Stainless Steel
Factory Lead Time :
9 Weeks
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M8
Indicator :
LED
Shielding :
Unshielded
Sensing Distance :
0.059 (1.5mm)
Ratings :
IP67
Switching Frequency :
2kHz
Termination :
CABLE
Material - Body :
Stainless Steel
Mount :
Flush
Termination Style :
Cable Leads
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Operating Supply Voltage :
30V
Ingress Protection :
IP67, NEMA 1, 3, 4, 6, 13
Published :
2010
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Supply :
10V~30V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
IA08BLF15PO
Carlo Gavazzi IA08BLF15PO
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M8 IA Series Stainless Steel Cable Leads Cylinder, Threaded - M8
IA08BLF15PO Overview
We have included it as part of the Cylinder, Threaded - M8 package for your convenience. The proximity sensors can operate at a temperature of -25°C~70°C without any problems. The maximum efficiency of proximity sensors can be achieved by setting their supply voltage to 30V. It is imperative that the rate is set to 2kHz in order to ensure that the proximity sensors are functioning correctly.
IA08BLF15PO Features
IA Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.059 (1.5mm)
Voltage - Supply: 10V~30V