IA08BLF15NC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IA08BLF15NC
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package / Case
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 1.5MM CYL
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Termination Style :
Cable Leads
Housing Material :
Metal
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67, NEMA 1,3,4,6,13
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
7 Weeks
Material - Body :
Stainless Steel
Sensing Distance :
0.059 (1.5mm)
Mount :
CABLE
Response Frequency :
2kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Supply :
10V~30V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-25°C~70°C TA
Sensor Type :
Inductive
Series :
IA
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M8
Output Type :
NPN-NC, 3-Wire
Datasheets
IA08BLF15NC
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M8 IA Series Stainless Steel Cable Leads Cylinder, Threaded - M8
IA08BLF15NC Overview
IA08BLF15NC Features
IA Series
Operating Temperature: -25°C~70°C TA
Sensing Distance: 0.059 (1.5mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 2kHz