HP2-L-DC24V
Mfr.Part #
HP2-L-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Power Relays, Over 2 Amps
Feature :
Lighted Indicator
Coil Voltage :
24VDC
Power Consumption :
1.3W
Body Height :
44mm
Physical Dimension :
36mm x 25mm x 44mm
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.205 (5.2mm)
Body Breadth :
25 mm
Coil Current :
54.5mA
Body Length or Diameter :
36mm
Mounting Type :
Socketable
Coil Power :
1.3W
Operating Temperature :
-50°C~40°C
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
Coil Resistance :
440Ohm
Relay Action :
Momentary
Additional Feature :
WITH LED INDICATION
Reference Standard :
CSA; UL
Must Operate Voltage :
19.2VDC
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@250VAC
Coil Voltage (DC) :
24V
Must Release Voltage :
3.6VDC
RoHS Compliant
Packing Method :
Box
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Max Current Rating :
10A