HP2-DC48V
Mfr.Part #
HP2-DC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V
Body Breadth :
25 mm
Electrical Life :
200000 Cycle(s)
Reference Standard :
CSA; UL
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Coil Power :
1.3W
Coil Resistance :
1.8kOhm
Must Operate Voltage :
38.4VDC
Mounting Type :
Socketable
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.205 (5.2mm)
Coil Current :
26.7mA
Packing Method :
Box
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@250VAC
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Coil Voltage (DC) :
48V
Must Release Voltage :
7.2VDC
Coil Voltage :
48VDC
Operating Temperature :
-50°C~40°C
Body Length or Diameter :
36mm
Power Consumption :
1.3W
Published :
Max Current Rating :
10A
Physical Dimension :
36mm x 25mm x 44mm
Body Height :
44mm