HP2-DC110V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HP2-DC110V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Relay Action :
Momentary
Published :
Operate Time :
25ms
Coil Voltage :
110VDC
Series :
HP
Coil Current :
15mA
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Termination :
Quick Connect
Must Operate Voltage :
88VDC
Release Time :
25 ms
Coil/Input Supply Type :
DC
Power Consumption :
1.7W
Weight :
60g
Body Breadth :
25 mm
Throw Configuration :
DPDT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Voltage (DC) :
110V
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Silver (Ag)
Lead Free :
Lead Free
Body Height :
44mm
Coil Type :
Non Latching
Must Release Voltage :
16.5VDC
ECCN Code :
EAR99
Max Current Rating :
10A
Number of Pins :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact/Output Supply Type :
AC
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.205 (5.2mm)
Physical Dimension :
36mm x 25mm x 44mm
Body Length or Diameter :
36mm
Coil Resistance :
7.3kOhm
Mount :
Plug-In, Socketable
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Operating Temperature :
-50°C~40°C
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Power :
1.7W
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@250VAC