HLW16S-2C7LF
Mfr.Part #
HLW16S-2C7LF
Description
CONN FFC FPC VERT 16POS 1MM PCB
Contact Plating :
Through Hole
Published :
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Length :
18.6mm
Current Rating :
1A
Gender :
Receptacle
Max Operating Temperature :
85°C
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
100V
Width :
3.9mm
Series :
HLW-S
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Finish :
Tin
Current Rating (Amps) :
1A
Pitch :
0.039 1.00mm
Contact Resistance :
30mOhm
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Depth :
3.9mm
Number of Contacts :
16
Height Above Board :
0.232 5.90mm
Housing Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
16
Radiation Hardening :
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Contact Location :
Top
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
100V
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Insulation Resistance :
500MOhm
Datasheets
HLW16S-2C7LF
Amphenol Communications Solutions HLW16S-2C7LF
HLW-S Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tray 0.039 1.00mm Kinked Pin 16 Positions Through Hole Tin -55°C~85°C 1A