HLW10R-2C7LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HLW10R-2C7LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC FPC TOP 10POS 1MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Flammability Rating :
UL94 V-0
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
MIL Conformance :
No
Total Number of Contacts :
10
Depth :
5.9mm
Filter Feature :
No
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
Wire/Cable Type :
Straight
Mixed Contacts :
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
IEC Conformance :
Voltage - Rated AC :
100V
Mating Cycles :
30
Contact Material :
Phosphor Bronze
Width :
5.9mm
Contact Finish :
Tin
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Additional Feature :
POLARIZED
Contact Location :
Top
Termination :
Kinked Pin
Current Rating :
1A
Insulation Resistance :
500MOhm
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Cable End Type :
Straight or Tapered
Lead Free :
Lead Free
Length :
12.6mm
Housing Color :
Black
Orientation :
RIGHT ANGLE
Height Above Board :
0.154 3.90mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Number of Positions :
10
Housing Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Resistance :
30mOhm
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Rows :
1
Pitch :
0.039 1.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
HLW-R
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
HLW10R-2C7LF
Amphenol Communications Solutions HLW10R-2C7LF
HLW-R Series FFC, FPC Contacts, Top Tray 0.039 1.00mm Kinked Pin 10 Positions Through Hole, Right Angle Tin -55°C~85°C