HLW12S-2C7LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HLW12S-2C7LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC FPC VERT 12POS 1MM PCB
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Tin
Number of Contacts :
12
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Contact Resistance :
30mOhm
Series :
HLW-S
Orientation :
Straight
Termination :
Kinked Pin
Contact Finish :
Tin
Length :
14.6mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Cable End Type :
Straight or Tapered
Gender :
Receptacle
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
12
Current Rating :
1A
Width :
3.9mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Resistance :
500MOhm
Mating Cycles :
30
Number of Rows :
1
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated AC :
100V
Current Rating (Amps) :
1A
Depth :
3.9mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Wire/Cable Type :
Straight
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Positions :
Lead Free :
Lead Free
Pitch :
0.039 1.00mm
Contact Location :
Top
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Housing Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Height Above Board :
0.232 5.90mm
Voltage - Rated :
100V
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Datasheets
HLW12S-2C7LF
Amphenol Communications Solutions HLW12S-2C7LF
HLW-S Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tray 0.039 1.00mm Kinked Pin 12 Positions Through Hole Tin -55°C~85°C 1A
HLW12S-2C7LF Overview
The device's mounting type is Through Hole.In order to package the product, a Tray case is used.It belongs to the HLW-S Series of products.The device is equipped with 12 pins.It's best to use it when the temperature is below 85°C.This device must operate at a minimum temperature of -55°C.The part is mounted by Through Hole.The device runs in -55°C~85°C Operating Temperature.