HE3621A1200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HE3621A1200
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
SIP
Datasheet
Download
Description
RELAY REED SPST 500MA 12V
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Reed Relays
Operate Time :
1ms
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Termination Style :
PC Pin
Max Current Rating :
500mA
Mount :
Through Hole
Package / Case :
SIP
Lead Free :
Lead Free
Coil Voltage (DC) :
12V
Switching Capacity :
10 W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Coil Voltage :
12VDC
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
4
Contact Resistance :
150mOhm
Width :
5.08mm
Ratings :
IP67
Termination :
PC Pin
Relay Type :
Reed
Coil Resistance :
1kOhm
Depth :
5.08mm
Series :
HE3600
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Must Operate Voltage :
8VDC
Packaging :
Tube
Max Voltage Rating (DC) :
200V
Coil Type :
Non Latching
Switching Current :
500mA
Length :
19.05mm
Throw Configuration :
SPST
Must Release Voltage :
1VDC
Factory Lead Time :
23 Weeks
Voltage - Rated DC :
200V
Coil Current :
12mA
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Height :
7.87mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Switching Voltage :
200VDC -Max
Datasheets
HE3621A1200
Littelfuse HE3621A1200
HE3621A1200 datasheet pdf and Reed Relays product details from Littelfuse Inc. stock available at
The Littelfuse HE3621A1200 Reed Relay is a single-pole, single-throw (SPST) reed relay designed for use in a variety of applications. It has a maximum switching current of 500mA and a maximum switching voltage of 12V. It is a low-power, low-cost, and reliable solution for applications that require a low-power switching solution.