8L01-12-001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8L01-12-001
Manufacturer
Coto Technology
Package / Case
DIP
Datasheet
Download
Description
RELAY REED SPST 500MA 12V
Manufacturer :
Coto Technology
Product Category :
Reed Relays
Number of Terminations :
8
Relay Type :
Reed
Contact (DC) Max Rating R Load :
0.5A@200VDC
Coil Type :
Non Latching
Termination Style :
PC Pin
Coil Voltage :
12VDC
Sealing :
HERMETICAL
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Resistance :
10GOhm
Contact Current(DC)-Max :
0.5A
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Resistance :
500Ohm
Contact Current(AC)-Max :
0.5A
Switching Voltage :
200VAC 200VDC -Max
Switching Current :
500mA
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Factory Lead Time :
26 Weeks
Termination :
PC Pin
Contact (AC) Max Rating R Load :
0.5A@200VAC
Operate Time :
0.5ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tube
Approval Agency :
UL
Dielectric Strength Between Open Contacts :
250 Vrms
Coil Current :
24mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Throw Configuration :
SPST
PCB Hole Count :
8
Body Length or Diameter :
19.5mm
Package / Case :
DIP
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1500 Vrms
Reference Standard :
UL
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
10W@200VDC
Coil/Input Supply Type :
DC
Coil Voltage (DC) :
12V
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Contact Material :
Ruthenium
Lead Free :
Lead Free
Rise Time :
500μs
JESD-609 Code :
e3
Must Release Voltage :
1VDC
Contact Voltage(DC)-Max :
200V
Contact Voltage(AC)-Max :
200V
Series :
8L
Body Breadth :
7.62 mm
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Published :
Length - Termination :
0.0035 inch