8L01-12-111
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8L01-12-111
Manufacturer
Coto Technology
Package / Case
DIP
Datasheet
Download
Description
RELAY REED SPST 500MA 12V
Manufacturer :
Coto Technology
Product Category :
Reed Relays
Contact Material :
Ruthenium
Packaging :
Tube
Rise Time :
500μs
Length :
19.7mm
Reference Standard :
UL
Height :
9.4mm
Contact Voltage(AC)-Max :
200V
Dielectric Strength Between Open Contacts :
250 Vrms
Sealing :
HERMETICAL
Width :
19.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
PC Pin
Factory Lead Time :
26 Weeks
Coil Current :
24mA
Input Switching Control Type :
Random
Release Time :
1ms
Row Spacing :
8.46 mm
Lead Free :
Lead Free
Contact Current(AC)-Max :
0.5A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Switching Current :
500mA
Contact Current(DC)-Max :
0.5A
Insulation Resistance :
10GOhm
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Operate Time :
0.5ms
Package / Case :
DIP
Approval Agency :
UL
REACH SVHC :
No SVHC
Termination Style :
PC Pin
Published :
Number of Terminations :
8
Contact Voltage(DC)-Max :
200V
Coil Voltage :
12VDC
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Lead Pitch :
2.54mm
Coil Voltage (AC) :
12V
Number of Pins :
6
Coil Voltage (DC) :
12V
Contact (AC) Max Rating R Load :
0.5A@200VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil/Input Supply Type :
DC
JESD-609 Code :
e3
Coil Type :
Non Latching
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Number of Poles :
1
Switching Voltage :
200VAC 200VDC -Max
Feature :
Diode, Electrostatic Shield
PCB Hole Count :
8
Mounting Type :
Through Hole
Coil Resistance :
500Ohm
Throw Configuration :
SPST
Mount :
PCB, Through Hole
Relay Type :
Reed
Series :
8L
Contact Resistance :
150mOhm
Must Release Voltage :
1VDC
Contact (DC) Max Rating R Load :
0.5A@200VDC