HE1AN-Q-DC24V
Mfr.Part #
HE1AN-Q-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Stock
785
In Stock :
785
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
277V
Length :
60mm
Coil Voltage :
24VDC
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Mount :
Chassis Mount, Flanges
Depth :
33mm
Release Time :
10ms
Coil Resistance :
300Ohm
Switching Voltage :
277VAC 30VDC -Max
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Contact (DC) Max Rating R Load :
30A@30VDC
Coil Voltage (DC) :
24V
Coil Current :
80mA
Termination :
Quick Connect
Weight :
90g
Height :
35mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
30A@277VAC
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Coil Power :
1.92W
Max Current Rating :
30A
Physical Dimension :
60mm x 33mm x 35.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
1.92W
Must Release Voltage :
2.4VDC
Coil/Input Supply Type :
DC
Operating Temperature :
-50°C~55°C
Max Voltage Rating (AC) :
277V
SPST-NO (1 Form A)
REACH SVHC :
No SVHC
Power Consumption :
1.92W
4
Width :
33mm