HE1AN-DC24V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HE1AN-DC24V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
300
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Power Consumption :
1.92W
Published :
2003
Coil Current :
80mA
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Release Time :
10ms
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Silver
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Voltage :
24VDC
Number of Pins :
4
Series :
HE
Weight :
90g
Height :
35mm
Package / Case :
300
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Current Rating :
30A
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
30V
Max Voltage Rating (AC) :
277V
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Lead Free :
Lead Free
Contact Resistance :
100MOhm
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Switching Current :
30A
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Coil/Input Supply Type :
DC
Ratings :
IP40
Coil Voltage (DC) :
24V
ECCN Code :
EAR99
Depth :
33mm
Reference Standard :
CSA; TUV; UL; VDE
Termination :
PLUG
Must Release Voltage :
2.4VDC
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Type :
Non Latching
Switching Voltage :
277VAC 30VDC -Max
Pbfree Code :
yes
Max Current Rating :
30A
Switching Capacity :
8.31 kW
Contact (AC) Max Rating R Load :
30A@277VAC
Coil Power :
1.92W
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Packing Method :
Box
Power Rating :
1.92W
Contact (DC) Max Rating R Load :
30A@30VDC
Coil Resistance :
300Ohm
Throw Configuration :
SPST
Operating Temperature :
-50°C~55°C
Length :
50mm
Mount :
Chassis Mount, Plug-In, Socket
Radiation Hardening :
No
Relay Action :
Momentary
Operate Time :
30ms
Voltage - Rated AC :
277V
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
REACH SVHC :
Unknown
Width :
33mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Voltage :
10kV
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Physical Dimension :
50mm x 33mm x 35.8mm