HE1AN-P-DC24V
Mfr.Part #
HE1AN-P-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Stock
938
In Stock :
938
Power Relays, Over 2 Amps
Body Length or Diameter :
38mm
Operating Temperature :
-50°C~55°C
Coil/Input Supply Type :
DC
Contact (DC) Max Rating R Load :
30A@30VDC
Coil Power :
1.92W
Coil Resistance :
300Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Contact (AC) Max Rating R Load :
30A@277VAC
Coil Current :
80mA
Max Current Rating :
30A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Box
Coil Voltage (DC) :
24V
Mount :
Through Hole
Release Time :
10ms
Power Consumption :
1.92W
Body Breadth :
33 mm
Switching Voltage :
277VAC 30VDC -Max
12 Weeks
Body Height :
36.3mm
Coil Voltage :
24VDC
Termination Style :
PC Pin
Max Voltage Rating (AC) :
277V
Physical Dimension :
38mm x 33mm x 36.3mm
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Termination :
PC Pin
Must Release Voltage :
2.4VDC