HE1AN-Q-AC24V
Mfr.Part #
HE1AN-Q-AC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Stock
13
In Stock :
13
Power Relays, Over 2 Amps
Body Breadth :
33 mm
Power Consumption :
1.8W
Physical Dimension :
60mm x 33mm x 35.8mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
30A@30VDC
Operating Temperature :
-50°C~55°C
Mount :
Chassis Mount, Flanges
Switching Voltage :
277VAC 30VDC -Max
Contact (AC) Max Rating R Load :
30A@277VAC
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Termination :
Quick Connect
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Body Length or Diameter :
60mm
Coil/Input Supply Type :
AC
Must Release Voltage :
3.6VAC
Must Operate Voltage :
16.8VAC
Coil Resistance :
300Ohm
Coil Current :
74mA
Coil Power :
1.8W
Coil Voltage :
24VAC
Max Voltage Rating (AC) :
277V
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 16.8 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 3.6 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Body Height :
35.8mm
Throw Configuration :
SPST
Coil Voltage (AC) :
24V
Max Current Rating :
30A