HD4812K-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HD4812K-10
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
SOLID STATE RELAY 48-530 VAC
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Input Polarity :
AC/DC
Optoelectronic Device Type :
TRIGGER OUTPUT SSR
Input Signal :
4-32 VDC
Output Type :
SCR
Mounting :
Panel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
12 A
Termination :
Hex Standoff
Crydom
Pbfree Code :
icon-pbfree yes
Nominal Output Voltage :
48 VAC, 120 VAC, 208 VAC, 240 VAC, 277 VAC, 347 VAC, 380 VAC, 415 VAC, 480 VAC, 575 VAC
Output Voltage :
48-530 VAC
Datasheets
HD4812K-10
Sensata Technologies – Crydom HD4812K-10
HD4812K-10 datasheet pdf and Solid State Relays product details from Crydom Inc stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V