HD48110G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HD48110G
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
RELAY SSR 530VAC/110A DC
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Reach Compliance Code :
Compliant
Overall Height :
22.9mm
Pbfree Code :
icon-pbfree yes
Output Type :
SCR
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
Operating Temperature (Max) :
80°C
Isolation Voltage-Max :
4000V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Input Signal :
4-32 VDC
Mounting :
Panel
Control Current :
0.003A
Control Voltage :
18V
Overall Length :
58.4mm
Termination :
Screw Terminal
HTS Code :
Additional Feature :
VDE APPROVED, ZERO VOLTAGE CROSSING
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Output Voltage :
48-530 VAC
Crydom
Input Type :
AC
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Output Circuit Type :
Back to Back SCR
Optoelectronic Device Type :
TRIGGER OUTPUT SSR
Nominal Output Voltage :
48 VAC, 120 VAC, 208 VAC, 240 VAC, 277 VAC, 347 VAC, 380 VAC, 415 VAC, 480 VAC, 575 VAC
Current Rating :
110 A
Input Polarity :
AC/DC
Configuration :
Single
On-State Current-Max :
110A
Datasheets
HD48110G
Sensata Technologies – Crydom HD48110G
HD48110G datasheet pdf and Solid State Relays product details from Crydom Inc stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V