HD48125-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HD48125-10
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Hockey Puck
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 125A 48-530V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Radiation Hardening :
No
Termination Style :
Screw Terminal
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Voltage - Input :
3V~32VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Throw Configuration :
SPST
Operating Supply Voltage :
530V
REACH SVHC :
No SVHC
Max Output Voltage :
530V
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Depth :
58.4mm
Termination :
Screw
Output Type :
AC
Max Output Current :
125A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Free :
Lead Free
Max Supply Voltage :
530V
Voltage - Load :
48V~530V
Relay Type :
Relay
Max Operating Temperature :
80°C
Series :
HD48
Number of Pins :
4
Height :
23mm
Package / Case :
Hockey Puck
Isolation Voltage :
4kV
Output Current :
125A
Input Current :
20mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Length :
45.7mm
Published :
Factory Lead Time :
5 Weeks
Min Supply Voltage :
48V
Datasheets
HD48125-10
Sensata Technologies – Crydom HD48125-10
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V